5 powodów, by kupować ubranka dla dzieci z bawełny organicznej 0
Home Eko-moda dziecięca 5 powodów, dla których warto kupować ubranka dla dzieci z bawełny organicznej 5 powodów, dla których warto kupować ubranka dla dzieci z bawełny organicznej

5 powodów, by kupować ubranka dla dzieci z bawełny organicznej

Bawełna zdominowała przemysł włókienniczy setki lat temu.  Nie każda bawełna jest jednak warta uwagi rodziców, szukających dla swoich dzieci ubranek najwyższej jakości. Czym różni się zwykła bawełna od tej ekologicznej? Dlaczego warto kupować ubranka dla dzieci z bawełny organicznej? Poznaj 5 powodów, które sprawią, że w twojej szafie pojawią się ubrania właśnie z bawełny organicznej! I zdecyduj, czy ubranka NUI Organics z bawełny organicznej są warte uwagi. 

1. Bawełna organiczna jest naturalna!

Bawełna organiczna jest naturalna. Co to oznacza? Współczesny przemysł bawełniany opiera się w dużej mierze na agresywnych środkach chemicznych. Bawełna jako roślina jest bardzo podatna na atak szkodników, dlatego wiele wysiłku trzeba włożyć, by ją przed nimi ochronić. Można robić to różnymi sposobami.

Można pójść na skróty i tak jak w uprawach bawełny konwencjonalnej stosować ogromne ilości agresywnej chemii. Warto wiedzieć, że pomimo tego, że uprawy bawełny to jedynie 2,5% światowego areału rolnego, na jej pola trafia około 25% środków owadobójczych oraz ponad 10% wszystkich pestycydów używanych na świecie. Coraz większą popularność zyskuje bawełna modyfikowana genetycznie (GMO), od której oczekuje się wyższej odporności na działalność szkodników. Z powodu określonych metod uprawy i zbierania plonów, włókna bawełny konwencjonalnej są silnie zanieczyszczone i wymagają intensywnego, chemicznego oczyszczania przed trafieniem do dalszych etapów produkcji odzieży. Gotowe tkaniny i dzianiny traktuje się kolejną chemią syntetyczną – barwnikami i środkami uszlachetniającymi (np. minimalizującymi gniecenie).

Można też iść niejako pod prąd. W opozycji do bawełny konwencjonalnej, bawełna organiczna to materiał, przy którego produkcji stosuje się jedynie naturalne metody. Używa się naturalnych środków ochrony roślin (np. czosnek, chili, wyciąg z drzewa neem) i nawozów naturalnych (obornik). Sama gleba zyskuje status organicznej dopiero po upływie trzech lat uprawiania jej zgodnie z restrykcyjnymi normami. Chwasty usuwa się ręcznie. Zbiory plonów również odbywają się ręcznie. Podnosi to czystość włókien, ponieważ nie zanieczyszcza ich olej z nasion. Zebrane włókna barwi się tylko przy użyciu naturalnych barwników. Oczywiście, wszystko trwa dłużej, ale... warto!

2. Bawełna organiczna jest przyjazna rolnikom

Jeśli na polach zużywa się takie ilości nawozów sztucznych oraz chemicznych środków ochrony roślin, jak to ma miejsce w przypadku uprawy bawełny konwencjonalnej, nie może być to obojętne dla rolników. Co roku ok. 20 tysięcy ludzi na świecie umiera z powodu zatrucia pestycydami używanymi przy uprawie bawełny konwencjonalnej. 25 milionów ludzi przechodzi zatrucie ostre. W klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia wiele środków chemicznych używanych przy uprawie bawełny konwencjonalnej widnieje jako substancje szczególnie niebezpieczne. Są to m.in. insektycydy: parathion, diazinon, czy też cyjanek potasu.

Przy uprawie bawełny organicznej nie używa się chemii uznanej za niebezpieczną. Do tego, w duchu Fair Trade (w przeciwieństwie np. do egipskich plantacji bawełny), nie pracują przy niej dzieci.

3. Bawełna organiczna jest przyjazna dla środowiska

Sposób uprawy bawełny organicznej oraz rodzaj używanych przy tym środków ochrony roślin i nawozów jest w pełni bezpieczny dla środowiska. Na żadnym etapie produkcji materiałów z bawełny organicznej nie stosuje się metod, które zagrażałyby ekosystemom. Podczas produkcji bawełny konwencjonalnej, jej wpływ na środowisko naturalne ma drugorzędne znaczenie. Setki tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi (w 2002 r. na całym świecie było to 330 tysięcy km2) pokryte są uprawami, które nasączają ziemię agresywną chemią.

4. Bawełna organiczna jest w pełni bezpieczna dla dzieci, w tym i małych alergików

Ubrania z bawełny organicznej są wolne od szkodliwych środków chemicznych. Nie zawierają one zanieczyszczeń w postaci substancji uznanych za niebezpieczne dla ludzkiego układu nerwowego (np. wspomnianych wyżej insektycydów: parathionu, diazinonu). Nie ma w nich również pozostałości metali ciężkich, substancji ropopochodnych czy formaldehydu, spotykanych w ubrankach z bawełny konwencjonalnej.

Rodzice dzieci z problemami skórnymi potwierdzają, że ubranka z bawełny organicznej są bezpieczne dla skóry skłonnej do podrażnień. Są one obojętne dla skóry i nie przyczyniają się do zaogniania istniejących zmian. Dzięki temu skóra, która ma kontakt z bawełną organiczną, łatwiej się leczy i regeneruje.

5. Bawełna organiczna jest miękka i wytrzymała

Ubranka dziecięce z certyfikowanej bawełny organicznej wyróżniają się swoją miękkością. Co ważne, nie tracą tej miękkości nawet po wielu praniach. Włókna, które uniknęły kontaktu z silnymi środkami chemicznymi, są bardziej plastyczne, delikatne w dotyku oraz lepiej znoszą upływ czasu. Po wyjęciu z opakowania ubrania z bawełny organicznej przyjemnie pachną. Jak to się dzieje? W ubraniach z bawełny organicznej, np. firmy NUI Organics, nie ma pozostałości formaldehydu i innych związków, wykorzystywanych na etapie barwienia tradycyjnej bawełny i jej uszlachetniania.

Wydawać by się mogło, że nie ma znaczenia, jaki rodzaj ubrania kupujemy, skoro jest ono uszyte ze 100% bawełny. Okazuje się jednak, że sposób uprawy roślin nie jest obojętny dla środowiska. Wpływa również na to, z czym ma potem kontakt nasza skóra. Warto zainteresować się tym, co nasze dzieci noszą na sobie przez cały dzień. Od pierwszych dni ich życia.

Zobacz ubranka dla dzieci z bawełny organicznej firmy NUI Organics dostępne w sklepie Merinodzieciaki. Można je kupić przez internet lub stacjonarnie, w naszym sklepie w Warszawie (Anielewicza 37). 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl