Czyszczenie wełny merino 0
Jak prać ubrania z wełny merino?

Jak prać ubrania z wełny merino?

Ubrania z wełny górskich owiec merynosów zyskują coraz większą popularność. By długo służyły, warto zwrócić uwagę na ich właściwe użytkowanie i sposób prania. Dzięki temu ubrania merino będą z wami przez lata. Co zrobić, by ubrania z wełny merino zachowały swoją delikatność, nie odkształcały się i nie mechaciły? Wystarczy poznać kilka tricków i nawet po wielu latach użytkowania merynosy będą jak nowe. 

Jedną z niesamowitych cech wełny merino jest jej odporność na brud i pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. By odświeżyć przepocone ubrania z wełny merynosów wystarczy je porządnie wywietrzyć. Pranie jest wskazane dopiero wtedy, gdy koszulka czy getry są widocznie ubrudzone. 

Ubrania merino - kiedy i jak prać

Z pewnością najrzadziej pranie będzie potrzebne bieliźnie z merynosów, która - zakładana jako pierwsza warstwa ubrania - chowa się pod innymi ubraniami. Kiedy już jednak należy ją wyprać, trzeba zdecydować, czy robić to ręcznie, czy może wrzucić ubranie  merino do pralki. Jak się okazuje, oba te sposoby prania są dopuszczalneWażne jednak, by merynosy prać w zgodnie z opisem na metce. Jeśli przestrzega się zaleceń producenta, zarówno pranie ręczne, jak i mechaniczne będzie sprawiało, że wełna z merynosów nie będzie traciła swoich właściwości

Ubrań z wełny merino nie pierzemy w proszkach do prania. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się specjalne płyny do prania wełny. W ich składzie jest lanolina, naturalny składnik wełny, który przywraca jej włóknom prawidłową strukturę. Nigdy do prania merynosów nie należy używać wybielaczy. Zawierają one szkodliwy dla wełnianych włókien chlor i bezpowrotnie niszczą merino. Do prania merino niepotrzebne są również płyny zmiękczające. Wełna i bez nich jest niezwykle miękka i delikatna. 

Ubrania merino - pranie ręczne

Ubrania merino ręcznie pierzemy w letniej wodzie. Wcześniej nie trzeba ich namaczać. Jeśli ubranie jest bardzo zabrudzone, przed włożeniem do miski można plamy namoczyć, ale robić to należy miejscowo. Większość producentów zaleca, by temperatury wody nie była wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Piorąc ręcznie warto używać rekomendowanego przez producenta płynu do prania wełny.

Merino jest wełną o delikatnej strukturze, dlatego nawet piorąc w rękach trzeba robić to dość ostrożnie. Nie trzeć zbyt mocno, nie naciągać. Ważne, by po przepraniu ubranie wypłukać w wodzie o takiej samej temperaturzeWełna merino bardzo źle znosi zmiany temperatur. Po wypłukaniu ubrań nie należy ich wyżymać, tylko delikatnie wykręcić i odłożyć do wyschnięcia. 

Ubrania merino - pranie w pralce

W przypadku prania w pralce zawsze należy wybrać specjalny program do prania wełny lub prania ręcznego. W tym trybie w pralce jest stała temperatura prania, mniejsze są również obrotu bębna. Jeśli automat takiego programu nie posiada, ręcznie ustawić należy pranie w niskiej temperaturze (30 stopni), z minimalnym wirowaniem (albo w ogóle bez wirowania). Ważne, by pralka była wypełniona praniem. Dzięki temu w trakcie obrotów bębna delikatne włókna merino będą mniej narażone na tarcie. Warto zwrócić również uwagę na resztę prania w bębnie. Ważne, by delikatne merino nie zostało w trakcie prania zaciągnięte czy nawet rozerwane przez zamki czy inne ostre elementy pozostałych ubrań. Wyprane ubrania należy jak najszybciej wyjąć z pralki i rozłożyć do wyschnięcia.  

Ubrania merino - jak je suszyć i przechowywać

Ubrania z wełny merino zawsze suszymy na płasko, najlepiej na miękkim podłożu (np. kocu). Jeśli ubrania są mocno wilgotne, można je delikatnie odcisnąć np. ręcznikiem. Unikać należy suszenia na grzejnikach (znów, nie chcemy gwałtownie zmieniać temperatury) czy na pełnym słońcu. Nigdy nie suszymy też merino mechanicznie, w suszarce bębnowej. Suszone w pionie ubrania również wyschną, ale ich kształt czy długość może się zmienić. Nie ma sensu ryzykować.

Podobnie ma się sprawa z przechowywaniem. Ubrań z wełny merino nie należy przechowywać w pionie. Nawet merynosowych sukienek nie wiesza się na wieszakach. Wyprane należy po prostu poskładać i układać na płasko. Można też zwijać ubrania w rulon. Tak przechowywane ciuchy również się nie gniotą, a dodatkowo zajmują jeszcze mniej miejsca (to tip przydatny szczególnie podróżnikom!). 

Dobrą wiadomością dla wielu osób jest też to, że wełny merino nie trzeba prasować. Wyprane i dobrze poskładane ubrania z wełny merynosów nie zmieniają kształtu i nie mają nieestetycznych zagnieceń. Jeśli koniecznie chcecie użyć żelazka, merino należy prasować zawsze na sucho i tylko lekko rozgrzanym żelazkiem. Najlepiej, jeśli żelazko ma specjalny tryb prasowania wełny. 

Podsumowując, wełna merino nie jest bardzo wymagająca, jednak przy jej praniu należy przestrzegać kilku reguł. Przede wszystkim merino należy prać rzadko. Wcale nie trzeba prać ręcznie (przecież tego nienawidzimy). Zarówno w rękach, jak i w automacie wełnę merynosów należy jednak prać w odpowiedni sposób. Pamiętając o niskiej temperaturze prania, prawidłowym suszeniu i przechowywaniu na pewno nie zniszczymy delikatnych włókien tej delikatnej wełny. Znając kilka powyższych reguł łatwo można się przekonać, że nie takie merino strasznie jak się wszystkim początkowo wydaje. 

Mechacenie się merino

Wszystkie powyższe zabiegi sprawią, że ubrania z wełny merynosów będą służyły latami. Opóźnią też proces naturalnego mechacenia się merino. Jak każda wełna, i ta podlega mechaceniu, na jej powierzchni będą pojawiały się malutkie kuleczki. Nie oznacza to, że ubrania są zniszczone, wystarczy ostrożnie owe kulki usunąć - poodrywać albo po prostu ogolić. Po jakimś czasie takie kuleczki przestaną się pojawiać.  

Przestrzegając tych zasad będziecie się cieszyć ubraniami merino marki NUI Organics przez długi czas. Produkty tej firmy są dostępne w Merinodzieciaki on line oraz w sklepie stacjonarnym w Warszawie (Anielewicza 37). Tak, ubrania NUI Organics to inwestycja na lata, trzeba tylko wiedzieć jak z wełną merino się obchodzić. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl