Wełna merynosów – poznaj jej 10 unikalnych właściwości! 0
Wełna merynosów – poznaj jej 10 unikalnych właściwości!

Wełna merynosów – poznaj jej 10 unikalnych właściwości!

Najdelikatniejsza wełna na świecie – wełna merynosów, pochodząca od owiec wypasanych na zielonych wzgórzach Nowej Zelandii. Czym się wyróżnia na tle innych materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży? Jakie są jej unikalne właściwości? Co sprawia, że szyte z niej ubrania NUI Organics są tak wyjątkowe i przyjazne nawet delikatnej skórze małych dzieci?

Nowa Zelandia – kraina hobbitów. Znacie tę scenerię z trylogii „Władca Pierścieni”? Mogłabym tam zamieszkać, a Wy? Ta ziemia dała nam nie tylko zniewalające filmowe plenery, ale też inne cudo - wełnę merino. Właśnie tam znajdują się najliczniejsze i najlepsze jakościowo hodowle owiec rasy merynos. Oprócz Nowej Zelandii, merynosy zamieszkują również Stany Zjednoczone, Argentynę, Urugwaj, Republikę Południowej Afryki, jak również Europę. Jednak to runo nowozelandzkich merynosów uznawane jest za najcenniejsze na świecie. Dlaczego tak jest? Jakie niezwykłe właściwości ma runo merynosów? 

Runo merynosów

Owce rasy merynos, które zamieszkują górzyste obszary Nowej Zelandii, narażone są na ekstremalne warunki temperaturowe. Latem temperatury wahają się tam w okolicach +30ºC, zaś zimą spadają nawet do -30ºC. W toku ewolucji owce-merynosy musiały przystosować się do takiego klimatu. W efekcie ich runo doskonale chroni je przed negatywnym wpływem skrajnych temperatur. Jest gęste, a jego włókna bardzo delikatne i cienkie – nawet kilkakrotnie cieńsze od włókien owiec, które mieszkają na terenach nizinnych.

Wełna merynosów w sejfach?

Im cieńsze włókna wełny, tym wyższa ich wartość. Najcieńsze włókna, ze względu na swoją cenę, przechowywane są w sejfach! Grubość włókien określana jest w mikronach. Przeciętny ludzki włos ma grubość 70 mikronów, natomiast włókna merynosowe od 13 do 24 mikronów. Można sobie zatem wyobrazić, o jakiej wielkości jest mowa. Grubość włókna merynosowego jest podobna do grubości nici pajęczej! Jakie ma to znaczenie i jakie unikalne właściwości wełny merynosów z tego wynikają?

1. Merino ma właściwości termoregulacyjne

Im więcej włókien znajduje się w określonej objętości runa, tym więcej przestrzeni powietrznych pomiędzy nimi. Im więcej przestrzeni powietrznych, tym lepsza termoregulacja. Dlaczego? Ponieważ to właśnie te przestrzenie powietrzne są czynnikiem izolującym. A zatem im cieńsze włókna wełny i im gęstsze runo, tym lepsza izolacja termiczna.

Wełna merino charakteryzuje się minimalną przewodnością cieplną. Jest to zatem idealny surowiec do produkcji bielizny termoaktywnej, która zimą zatrzymuje ciepło przy skórze, natomiast latem zapobiega oddziaływaniu gorącego powietrza. Wiemy, że jest to szczególnie przydatne w przypadku małych dzieci, których system termoregulacji dopiero dojrzewa. Na pewno spotkaliście się ze stwierdzeniem, że wełna merynosów zimą grzeje, a latem chłodzi. Jest to pewnego rodzaju uproszczenie, ale z pewnością coś w nim jest. Właściwości termoregulacyjne merino są czymś niesamowitym. 

2. Merino pochłania wilgoć

Wełna merynosów jest w stanie pochłonąć wilgoć w ilości, która stanowi do 35% jej masy. Wynika to z tego, że woda absorbowana jest wewnątrz merynosowego włókna, pomiędzy łuskami. Włókna merynosowe tworzą pory, przez które przenika wilgoć. W przeciwieństwie do włókien sztucznych, na powierzchni włókien wełnianych (w tym merino) woda nie ulega kondensacji, lecz odparowuje.

Odciąganie wilgoci sprawia, że skóra ma uczucie suchości pomimo tego, że odzież jest wilgotna. Jest to cecha bardzo pożądana w przypadku odzieży dla sportowców oraz dzieci, które stale pozostają w ruchu, pocą się i… biegną dalej.

3. Wełna merino jest przewiewna

Odzież z wełny merino jest przewiewna i to bez względu na grubość materiału. Dzieje się tak - znów - dzięki łuskom, które pokrywają włókna merynosowe i tworzą pory umożliwiające optymalną wymianę powietrza.

4. Merino ma właściwości samooczyszczające

Ubrania z wełny merynosów nie wymagają częstego prania, ponieważ wełna regeneruje się sama w kontakcie z tlenem. Jeśli na odzieży nie ma ewidentnych zabrudzeń, do których usunięcia potrzeba prania, wystarczy ją jedynie wietrzyć. Odzież wełnianą zasadniczo pierze się rzadko. W przypadku ubrań dziecięcych, to cecha merino na wagę złota!

5. Wełna merynosów trudniej się brudzi

Wełna merynosów ma dużą zawartość naturalnych tłuszczów. Z tego względu trudniej się brudzi, a zabrudzenia łatwiej z niej schodzą. Naturalne tłuszcze działają jak swego rodzaju środek do impregnacji odzieży. Znów, rodzice maluszków bardzo to decenią.

6. Merino - właściwości bakteriostatyczne

Włókna wełniane tworzą środowisko nieprzyjazne bakteriom, co oznacza, że bakterie się na nich nie namnażają. Jest to ważna właściwość wełny, która sprawia, że nie przyjmuje ona brzydkich zapachów. Dzięki temu wełnę można wykorzystywać np. do produkcji otulaczy, wykorzystywanych w pieluchowaniu wielorazowym dzieci. Spotkałam się również z badaniami, które pokazały, że wełna sprawdza się doskonale jako materiał do produkcji prześcieradeł wykorzystywanych w szpitalach. Na prześcieradłach wełnianych nie obserwowano wzrostu patogenów, podczas gdy na prześcieradłach bawełnianych było ich całe mnóstwo.

7. Wełna merynosów jest elastyczna

Ubranka wełniane są bardzo elastyczne oraz zachowują kształt na lata. Wynika to z właściwości włókien wełnianych, które są niezwykle plastyczne. Rozciągnięte ubrania z wełny merino bez problemu wracają do swojej pierwotnej długości.

8. Wełna merynosów jest miła dla skóry

Wełna merynosów jest bardzo lubiana przez dzieci oraz osoby, które do tej pory wystrzegały się ubrań wełnianych z powodu ich „gryzienia”. W odróżnieniu od innych rodzajów wełny, wełna merynosów jest niezwykle miła dla skóry i nie gryzie. Mogą ją nosić nawet osoby o bardzo wrażliwej skórze, w tym noworodki. 

9. Merino jest nawet... ognioodporne

W przeciwieństwie do innych włókien, wełna jest materiałem trudnopalnym i nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Możemy sobie wyobrazić, jakie ma to znaczenie w sytuacji, kiedy człowiek ma bezpośredni kontakt z ogniem.

10. Merino jest biodegradowalne

Organiczna wełna merynosów jest materiałem w 100% naturalnym i bez problemu ulega biodegradacji. Coraz więcej osób zwraca uwagę i na ekologiczne aspekty swoich decyzji zakupowych. I tutaj ubrania merino wydają się jedną z najlepszych decyzji. 

Myślę, że właśnie przekonałaś się, że ubrania z wełny merynosów powinny znaleźć się również w szafie Twojego dziecka. W sklepie Merinodzieciaki.pl znaleźć możesz ubranka merino renomowanej firmy NUI Organics. Zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy (klik). 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl